Brez izboljšanja poslovnega okolja bo Slovenija še naprej drvela vzvratno

Združenje Manager je na dvodnevnem Managerskem kongresu, ki se je danes začel v Portorožu, ponovno pozvalo politiko, gospodarstvo in druge deležnike k sodelovanju. Želijo si ukrepov za izboljšanje poslovnega okolja, spodbudnejšo davčno politiko, uvedbo razvojne kapice in debirokratizacijo. Ti ukrepi vodijo k izboljšanju konkurenčnosti, povečanju produktivnosti in zagotavljanju družbene blaginje. Drevi bodo podelili še stanovski priznanji: Adrian Ježina, predsednik poslovodstva Telemacha, bo prejel priznanje Manager leta 2021, Addiko Bank pa priznanje Vključi. Vse 2021.

Medeja Lončar, predsednica Združenja Manager, je na Managerskem kongresu znova poudarila, da v Gospodarskem krogu obžalujejo umik razvojne kapice iz predloga zakona o debirokratizaciji: »Kot družba vedno znova pademo na izpitu konsenza. Zavedati se moramo, da brez razvojne oz. socialne kapice in spodbudnejše davčne politike ne bo prišlo do pomembnega izboljšanja poslovnega okolja in konkurenčnosti. Številke nam jasno dajo vedeti, da gremo vzvratno: Slovenija je letos na IMD lestvici konkurenčnosti padla za 5 mest, na 40. med 64 državami.« Dodala je, da je imperativ podjetij, vlade in družbe, da sodelujejo in tako Slovenijo uvrstijo med deset najuspešnejših in najbolj zaželenih držav za življenje na svetu. To si je za cilj zadal Gospodarski krog.

Medeja Lončar, predsednica Združenja Manager

Tudi Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager, je izpostavila, da pot do blaginje »ne vodi skozi visoke prispevke in davke, temveč skozi prijazno poslovno okolje, v katerem ljudje lahko ustvarjajo in se zaposlujejo. Za solidarnost in socialno državo pa največ naredijo prav gospodarski razvoj in investicije, ki odpirajo kakovostna delovna mesta z visoko dodano vrednostjo. Ta prinašajo prihodke tudi za zdravstvo, pokojnine in socialno varnost«

Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager

Počivalšek: Do leta 2026 za gospodarstvo 427 milijonov evrov iz NOO
Slovenija je močna le toliko, kolikor je močno njeno gospodarstvo, je v nagovoru na Managerskem kongresu dejal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek: »Gospodarstvo je temelj, na katerem stoji vse ostalo – od standarda življenja in socialne varnosti do zdravstva, kulture, šolstva in športa.« Dodal je, da dvig produktivnosti ostaja osrednji cilj za bolj konkurenčno državo. Med ukrepi, kako to doseči, je izpostavil usmerjanje evropskih sredstev v zeleni in digitalni prehod: »Načrt za okrevanje in odpornost (NOO) nam ponuja ogromno priložnost za pospešitev okrevanja. Do leta 2026 bomo gospodarstvu namenili 427 milijonov evrov. Od tega največ, 158 milijonov, za dvig produktivnosti in prijazno okolje za investitorje, po 80 milijonov evrov pa za raziskave, razvoj in inovacije ter za trajnostni razvoj turizma.«

Zdravko Počivalšek, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo

Zeleni in digitalni prehod sta osrednji poti do revitalizacije evropskega gospodarstva, se je strinjal Janez Lenarčič, evropski komisar za krizno upravljanje. Zato bo 37 odstotkov od 750 milijard evrov instrumenta #NextGenerationEU namenjenih za zeleni dogovor, 20 odstotkov pa za digitalizacijo.

Kakšna je bila kondicija slovenskega gospodarstva v letu 2020?
Podjetja v Sloveniji so kljub pandemiji pripravljena na dolge proge, saj so investirala v lastna sredstva, ob tem pa več svoje dejavnosti financirala z lastnimi viri in manj z zadolževanjem. To ugotavlja družba Dun & Bradstreet, ki je ob Managerskem kongresu pripravila analizo za Združenje Manager. Rezultati analize tudi kažejo, da so celotni prihodki finančnega leta 2020 padli na vrednost med letoma 2017 in 2018. Posledično je padel tudi izvoz, predvsem pa dobiček, ki je bil na ravni let 2015 in 2016. Več si lahko preberete v raziskavi: https://bit.ly/3uoPypA.

Slovenija na 29. mestu med 79 državami po digitalni zrelosti
Za uspešno digitalno transformacijo podjetij in držav je ključna implementacija informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT), pa meni Radoslaw Kedzia, podpredsednik za regijo srednje in vzhodne Evrope ter nordijsko regijo pri Huawei Technologies, ki je vodilni svetovni ponudnik IKT in pametnih naprav: »Pandemija je ta razvoj izjemno pospešila in mnoga podjetja ter države zdaj že vstopamo v bolj napredne stopnje digitalne transformacije. Tehnologije, kot so 5G, storitve v oblaku in umetna inteligenca, omogočajo digitalno transformacijo z novimi poslovnimi modeli in tudi znatno doprinesejo k zelenemu prehodu.« Ob tem je poudaril, da celovita in resnična transformacija ob novih tehnologijah zahteva še strateško vizijo in zavezanost vodstev podjetij in tudi držav, ki bi morale omogočiti odprto, konkurenčno okolje, da lahko digitalna preobrazba pripomore tudi k napredku družbe kot celote: »Veseli me, da tu napreduje tudi Slovenija. Glede na Huaweijev globalni indeks povezljivosti za leto 2020 (GCI 2020), ki države ocenjuje glede na IKT in digitalno zrelost, se Slovenija med 79 analiziranimi državami uvršča na 29. mesto.«

Vir: Združenje Manager

Fotografije: Andraž Kobe za Združenje Manager

DELITE
Ne spreglejte
Naloži več